Josef Haydn

Byl rakouský hudební skladatel klasického období, často označován jako „otec symfonie“, nebo „otec smyčcového kvarteta“.

Josef Haydn se narodil v Rohrau v Dolním Rakousku. Jeho otec byl nadšený hudebník, takže i Haydnův mladší bratr Michael Haydn se stal skladatelem.

Josef Haydn získal hudební vzdělání v Hainburgu, učil se hrát na cembalo a housle a zpíval v soprán v kostelním sboru. Osmiletého Josefa si všiml varhaník z dómu Svatého Štěpána ve Vídni a přijal jej do katedrálního sboru. Zde působil do svých 17 let. Ale po mutaci byl vyhozen, toulal po ulicích, vydělával si přepisováním partitur a hraním na housle na bálech. Nejprve pracoval jako hudebník v orchestru a později přijal místo na menším šlechtickém dvoře. V té době se oženil s Annou Marií Kellerovou, která s ním žila celých čtyřicet let.

V této době už měl Haydn za sebou první skladby. Neměl ale dost peněz na to, aby mohl brát hodiny, rozhodl se, že se bude učit hudební teorii a kompoziční techniku sám. Haydn se zdokonalil natolik, že v roce 1761 dostal nabídku, aby se stal členem soukromého orchestru knížete Esterházyho, který byl hlavou nejbohatší a nejmocnější rodiny v Uhersku. V roce 1766 povýšil na vedoucího orchestru v nádherném zámku vybudovaném po vzoru Versailles.

Haydn skládal neuvěřitelným tempem a jeho sláva přišla nečekaně a velice rychle. Objevovala se první zahraniční vydání a také právě ze zahraničí začalo přicházet čím dál více objednávek. Jako vedoucí orchestru měl Haydn velmi četné a závažné povinnosti. Spřátelil se zde také s Mozartem a velmi si oblíbil jeho skladby.

Po smrti knížete Esterházyho v roce 1790 už byl Haydn velice uznávaný a oblíbený. Jeho povinnosti ke dvoru skončily, ačkoliv plat i titul mu zůstaly. Přijal pozvání ke dvou návštěvám Londýna. Začal také učit Ludwiga van Beethovena.

V roce 1795 se rodina na zámek Esterháza vrátila a poskytla Haydnovi další odbyt ke komponování. Poslední roky tak byly stejně plodné jako ty předešlé.

Pak se začalo jeho zdraví prudce zhoršovat a on úplně přestal komponovat. Joseph Haydn, velký a významný rakouský skladatel, roku 1809 ve svém vídeňském domě. Bylo to ve chvíli, kdy vstoupily do města napoleonské jednotky.

INFO & REZERVACE

Armonico Praga
Tel: +420 777 888 048
IČ: 625 708 89

Zajímavé odkazy

Partneři

wikipedia-w linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram